Poprzednik Quinine: Francesco Torti i wczesna historia Cinchony

Na początku XVII wieku zmęczony zielarz scharakteryzował bezgraniczną różnorodność roślin, które musiał opanować jako morze prostaków . To ogromne bogactwo wiedzy botanicznej i medycznej, najpierw zebrane przez starożytnych, a następnie znacznie poszerzone przez Renesansowi i początkujący odkrywcy i botanicy stali się przestarzałymi dopiero w XIX wieku, kiedy chemia przekształciła terapię lekową. Bogactwo literatury i wiedzy, które opanowali lekarze i botanicy w XVII i XVIII wieku, jest obecnie badane od nowa, ale tym razem przez historyków medycyny i farmacji. Cinchona, zwana peruwiańską korą z pochodzenia i kora jezuitów ze względu na prawdopodobne pierwsze transportery do Europy, jest kluczowym narkotykiem w historii medycyny. Na długo przed wyizolowaniem z niej chininy w 1820 r. Kora służyła jako skuteczny lek na malarię i jako taka zakwestionowała obowiązującą teorię i praktykę medyczną. Został przepisany na gorączkę w ogóle i przerywaną gorączkę – jedną z nich była w szczególności malaria. Ponieważ przyczyny i taksonomia gorączki, a także ich terapia, były w centrum teorii i praktyki medycznej z XVII i XVIII wieku, peruwiańska kora również stała się głównym problemem. Historyczne zainteresowanie tym narkotykiem jest spotęgowane faktem, że jego wprowadzenie do Europy i późniejsze jego przyjęcie stanowią ilustrację niejednoznaczności i zawiłości innowacji medycznych.
Główną postacią europejskiej adopcji cinchony był Włoch Francesco Torti (1658-1741). To dzięki jego książkom peruwiańska kora stała się częścią kanonu europejskiej medycyny. Ale historia nie jest prosta, jeśli chodzi o rozpoznanie innowacji na pierwszy rzut oka, ponieważ rzadko jest w historii medycyny. Debaty na temat teorii narkotyków i gorączki szalały od prawie 50 lat, zanim Torti zdołał przekonać europejską społeczność medyczną o skuteczności kory.
Torti nie tyle koncentruje się na tej książce, co stanowi punkt końcowy poszukiwania przez autora kluczowej postaci we wczesnej historii cinchony i malarii. Przed dotarciem do Torti autor zabiera czytelników w długą podróż dookoła świata, od XVI-wiecznego Peru po XVII-wieczne Włochy. Po drodze komentuje za pomocą nauki i wglądu dla wszystkich głównych i wielu pomniejszych pisarzy medycznych z tamtej epoki. Nie wszyscy czytelnicy będą mieli czas lub ochotę zatrzymać się w każdym miejscu na trasie; niektórzy mogą zacząć od wstępu, przejść przez cztery rozdziały o Torti i zakończyć się epilogiem.
Główną wartością tej książki jest jej klarowna i szczegółowa narracja, która pokazuje złożoność procesu odkrywania, transmisji i adopcji Cinchony. Równie fascynująca jest proza autora: czysta, ostra i aforystyczna, pełna wglądu i energicznego frazowania. Na przykład, komentując niezakończoną książkę o kórach, mówi, że przedsięwzięcie, podobnie jak wiele innych wielkich przedsiębiorstw i momentów, zostało porzucone . Później zauważa, że szczegóły włoskiego sporu o kora Wzmocnić zawstydzenie tych, którzy uważają historię medyczną za nieprzerwanie harmonijną i tryumfalną procesję .
Philip M. Teigen, Ph.D.
National Library of Medicine, Bethesda, MD 20894

[przypisy: parens kraków, rehabilis, pluskiewicz ]

Powiązane tematy z artykułem: parens kraków pluskiewicz rehabilis